kredyt-mieszkaniowy.com

Speed Test

Jak wybrać kredyt mieszkaniowy?

Wiele rodzin w Polsce pragnąc zdobyć upragnione mieszkanie lub dom stara się o kredyt hipoteczny. Wydaje się, iż obecnie dla sporej części społeczeństwa nie ma innej alternatywy. Średnie wynagrodzenie oraz ceny mieszkań sprawiają, iż przeciętna rodzina nie jest w stanie ze swoich oszczędności sfinansować zakupu własnego mieszkania. Kredyt mieszkaniowy jednak jest stosunkowo trudno dostępnym produktem bankowym. Kluczowa jest zdolność kredytowa.Kredyt mieszkaniowy w walucie euro.
Z punktu widzenia banku przy tego rodzaju kredytach należy unikać ryzyka - wykładana jest duża kwota (zazwyczaj kilkadziesiąt - kilkaset tysięcy złotych), zatem należy dokładnie sprawdzić czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu przez wiele lat.
Klient z kolei jeśli zdecyduje się na zakup mieszkania, bierze na siebie długoterminowe zobowiązanie terminowej spłaty rat. Należy dobrze przemyśleć decyzję o kredycie mieszkaniowym i hipotetycznie założyć różne scenariusze - przykładowo chorobę współmałżonka i dochody tylko jednej osoby. Oczywiście nie ma co popadać w skrajności i uprawiać czarnowidztwa, natomiast posiadanie buforu bezpieczeństwa w budżecie domowym jest na pewno rozsądnym postępowaniem.

W jakiej walucie wziąć kredyt?

Kiedy okaże się, iż posiadamy zdolność kredytową i spełniliśmy inne warunki powstaje pytanie - jaką walutę kredytu wybrać? Ta kwestia jest ostatnio bardzo aktualna ze względu na wysoki kurs franka szwajcarskiego. Ta sytuacja pokazała, iż niektórzy nie byli przygotowanie na takie wahania i wobec tego mają obecnie problemy ze spłatą kredytu mieszkaniowego. Obecnie jednak dylemat czy brać kredyt w obcej walucie został w pewnym sensie rozwiązany - konkretnie poprzez przepisy wprowadzone w 2014, które obligują banki do udzielania takich kredytów wyłącznie osobom, które uzyskują dochody w danej walucie, co sprawiło że większość banków przestało oferować opcję kredytu mieszkaniowego w euro czy innej obcej walucie.

Oprocentowanie i opłaty

Kolejną bardzo istotną sprawą jest oprocentowanie oraz pozostałe opłaty i prowizje, które zostały szczegółowo omówione pod podanymi linkami.

W Polsce niestety nikt jeszcze nie rozwiązał problemu mieszkaniowego i raczej nie rozwiąże, chociaż wszystkie ekipy rządzące to obiecują. Można się zastanawiać czy gdyby kredyty mieszkaniowe były tańsze i ceny nieruchomości niższe, ruszyłby zarówno rynek mieszkaniowy, a z nim cała gospodarka - wielu młodych ludzi nie szukałoby pracy poza granicami kraju, gdyż większość nie jedzie tam za chlebem, a właśnie za mieszkaniem - konkretniej za pieniędzmi na to mieszkanie.

Podsumowując, kredyty mieszkaniowe to z jednej strony rozwiązanie problemów ze sfinansowaniem wymarzonego miejsca zamieszkania, z drugiej strony są dla rodzin dużym obciążeniem i ryzykiem.

Potrzebujesz pomocy w wyborze kredytu mieszkaniowego? Sprawdź porównanie kredytów mieszkaniowych, ranking kredytów mieszkaniowych lub bezpłatnie skonsultuj się z doradcą kredytowym.