kredyt-mieszkaniowy.com

Speed Test

Prowizja od udzielenia kredytu

Oprócz oprocentowania część banków pobiera prowizję od wartości całego kredytu hipotecznego. Wynosi ona najczęściej od zera do trzech procent, może więc stanowić niemałą kwotę. Warto przeanalizować, czy kredyt z wyższym oprocentowaniem a brakiem prowizji nie będzie bardziej opłacalny od takiego, który kusi niższym oprocentowaniem, jednak wiąże się z jednorazową zapłatą wysokiej prowizji. Jednak zazwyczaj korzystniejszy jest wariant niższego oprocentowania i prowizji; mimo to warto skalkulować ten koszt.

Wcześniejsza spłata kredytuMonety symbolizujące opłaty za kredyt mieszkaniowy.

A co się stanie jeśli będziemy chcieli wcześniej spłacić swój kredyt mieszkaniowy? Niestety może okazać się, iż wiąże się to z koniecznością dodatkowej opłaty za taką operację. Może być jednak tak, iż obowiązuje pewien okres, przez który wcześniejsza spłata jest obarczona dodatkowymi kosztami, a po jego upłynięciu nie ponosimy z tego tytułu opłat. Warto jednak dokładnie dowiedzieć się czy zapłacimy absolutnie zero - mimo iż bank może nie pobierać za tę operację dodatkowej prowizji, to przedterminowa spłata może oznaczać konieczność sporządzenia płatnego aneksu do umowy kredytowej.

Przewalutowanie kredytu

Kolejnym aspektem finansowym naszej umowy jest przewalutowanie kredytu, z waluty obcej na złotówki, lub z naszej krajowej waluty na obcą. Przewalutowanie kredytu hipotecznego na walutę obcą jest generalnie droższe i tylko część banków decyduje się na zwolnienie takiej czynności z opłat.

Wycena nieruchomości

Pozostaje meritum sprawy - nasze mieszkanie, a konkretniej jego wartość, która jest kluczowa dla wysokości kredytu. Potrzebna jest dokładna wycena, aby ustalić wartość zabezpieczenia kredytu. Wycena może być konieczna dla banku - może to zależeć od typu nieruchomości (rynek pierwotny/wtórny; dom/mieszkanie; lokalizacja), wysokości wkładu własnego, czy celu kredytu, jej koszt to około kilkaset złotych.